Sari la conținut

Calatorie prin Bucurestiul de ieri

Calatorie prin Bucurestiul de ieri
Preț: 260,00 lei
Disponibilitate: stoc indisponibil
Anul publicării: 2025
Categoria: Stiinte politice
Distribuie pe:

DESCRIERE

„Calatorie prin Bucurestiul de ieri” este mai mult decat un album de fotografii. Este o fresca vizuala si memoriala a unei epoci in care orasul a fost reconfigurat deopotriva de ideologie si de urbanismul impus. Imaginile reunite aici sunt carti postale ilustrate, un mijloc de comunicare banal la prima vedere, dar transformat de regimul comunist intr-un instrument de propaganda redutabil. Cladirile nou construite, marile bulevarde, infrastructura noua erau prezentate in culori vii, compozitii echilibrate si unghiuri studiate pentru a da impresia unui oras al viitorului, al progresului, al omului nou.

Dar in spatele acestor imagini se ascund, asa cum dezvaluie marturiile care le insotesc, drame individuale, spaime colective, exproprieri, demolari si dezradacinari. Amintirile incluse in volum – interviuri cu locuitori ai cartierelor disparute, arhitecti, martori ai transformarii capitalei – dau profunzime unei colectii care, altminteri, risca sa ramana o simpla arhiva vizuala. Aflam cum au trait oamenii in Uranus, cum arata Crangasiul inainte de distrugerea lui, ce a insemnat cutremurul din 1977 pentru oras si cum a fost edificat noul Centru Civic, pe ruinele unor comunitati intregi.

Aceste ilustrate sunt paradoxale: propagandistice in esenta lor, ele devin azi marturii, pentru ca arata, indirect, ce s-a pierdut. Ele confirma o realitate dubla – vointa regimului de a construi o capitala „moderna”, monumentala, modelata de ambitii totalitare, dar, mai ales, disparitia unui tesut urban viu, organic, care pastra istoria orasului vechi. Catalin D. Constantin

Acest album are menirea de a ajuta la intelegerea Bucurestilor, sa arate care a fost traseul schimbarilor care a transformat orasul, facandu-l de nerecunoscut. Am pornit acest demers culegand informatii de la oameni si completandu-le cu ilustatie in incercarea de a coagula totul intr-o imagine de ansamblu aspura orasului. Cezar Petre Buiumaci

CUPRINS

CALATORIE PRIN BUCURESTIUL DE IERI

Asa s-a construit Orasul Nou de Catalin D. Constantin / 7

Firul rosu / 10

Despre cutremurul din 1977 / 15

Inceputurile / 19

Viata in cartierul Uranus / 86

Noul Bucuresti  / 94

O altfel de arhitectura  / 174

Am lucrat in Centrul Civic / 175

Amintiri din Crangasul disparut  / 230

Statuile Bucurestilor / 233

Calatorie prin Bucurestiul de ieri  / 250

Mozaicuri / 266

Final provizoriu / 306

OPINIA CITITORILOR

Nu există opinii exprimate. Fii primul care comentează. scrie un review

Titluri de același autor

121,03 lei
PRP: 133,00 lei

Centrul de preferințe pentru confidențialitate

Confidențialitatea dvs.

Procesăm datele dvs. cu scopul de a vă oferi posibilitatea să comandați produsele noastre online, precum și pentru a vă oferi conținut care să fie adaptat la interesele și nevoile dvs. Analizăm aceste date pentru a obține informații cu privire la comportamentul și interesele vizitatorilor noștri. Împărtășim aceste informații partenerilor noștri pe baza consimțământului și/sau a interesului legitim. Mai jos vă puteți exercita, la nivel de partener, dreptul de a consimți sau de vă opune unui interes legimit pe baza unui scop specific.

Module cookie strict necesare

Aceste fișiere sunt strict necesare pentru buna funcționare a magazinului online (pentru plasarea comenzilor online, autenficare în cont, salvarea/procesarea opțiunilor dvs cu privire la modulele de tip cookie, etc.). Acestea nu necesită acordul dvs. pentru plasare/accesare și nu pot fi dezactivate (decât dacă nu țineți meapărat să intrați în setările browser-ului dvs și să le dezactivați de acolo, având ca rezultat negativ întreruperea funcționării normale a site-ului).

Meniu de accesibilitate